• Özlem Saraç

Sigarayı Nasıl Bıraktım 4


Sigarayı bıraktıktan sonra 1 gram bile kilo almadım, aşırı bir içme krizi yaşamadım. Hayır ben böyle bir tip değildim. Her sigarayı bıraktığımda bir anda en az 5 kilo alıp, iştahımın önüne geçemeyen, sigara içme krizlerine yenik düşen bir tiptim.

Peki, yoksunluk belirtileriyle nasıl baş ettim ve nasıl kilo almamayı başardım.

1. Sigarayı azaltarak bırakmak:

Sigarayı adım adım, aylara yayarak, azaltarak bıraktığımdan bahsetmiştim. Bakınız: Sigarayı nasıl bıraktım? 3

Bu yöntemin vücudumu nikotinsizliğe alıştırdığını düşünüyorum. Böylece feci sigara içme krizlerine yakalanmadım ve ağzımı oyalamak için midemi gereksiz abur cuburla doldurmadım.

2. Sağlıklı beslenmek:

Sigara içiyor ya da içmiyor olun sağlıklı beslenmeyi öğrenin. Ben de sağlıklı beslendiğimi zannediyordum ama biraz araştırınca ne kadar yanıldığımı gördüm. Bu konuda araştırma yapmak, okumak size göre değilse prensip olarak taze sebze ve meyve tüketerek, işlenmiş gıdayı hayatınızdan çıkartarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

3. Bol su içmek:

Bu maddenin altını kalın kalın çizmek isterdim. Bence işin kilit noktası bu: bol bol ama çok bol su içmek. En azından benim için kilit noktası bu oldu. Nikotin ve diğer zararlı maddelerden bir an önce vücudumu temizlemek için günde neredeyse 3-4 litre su içtim.

Su içmeyi eğlenceli hale getirmek için de yöntemler keşfettim. Mesela meyve parçacıklı su şişeleri hazırlamak. Salatalık ve nane yaprakları eklediğim içme suyuma bazen yeşil elma dilimleri ekliyordum. Karanfil ve ayva parçacıklı sular da çok lezzetli oluyor, aklınızda olsun:) Ne zaman canım sigara ister gibi olsa hemen bir bardak su içiyordum.

Su için, su için, su için… Ne kadar işe yaradığını anlatmam mümkün değil.

4. Sigara içilen ortamlardan uzak durun:

Hayır canınız çeker de sigaraya sarılırsınız diye değil. Bir an önce zdehirli maddelerden temizlenmek için. Ben çok kıl görünmeyi göze alıp yanımda sigara içilmesine de izin vermedim. Kıllık olsun diye değildi aslında Dediğim gibi bir an önce zararlı maddelerden temizlenmek için.

5. Spor yapmak:

Spor yapmak kilo almaya engel oluyor. Ben de garip bir şekilde iştahı kontrol etmemi de sağladı.

Nefesiniz açıldıkça, gün geçtikçe eforunuzu arttığını gördükçe sigarayı bırakmanızın ne kadar doğru bir karar olduğunu göreceksiniz.

Spor yapmak için ille de bir spor salonuna gitmeniz gerekmiyor.

Ben o gün canım ne isterse onu yapıyorum. Yoga, pilates, cross fit. Olmadı kendimi sokağa atıp 1 saat yürüyorum. Yukarıdaki fotonun çekildiği gün Sirkeci’ye vurmuştum kendimi. Bir pazar günüydü. Etraf nispeten sakindi. Ptt binası ve Sirkeci Garı’nı da gezmiştim. Bir taşla iki kuş vurmuştum:)

İnternette çok güzel videolar var. Evde spor yapmak hiç zor değil.

6. C vitamini takviyesi:

Sigarayı bıraktığınızda bağışıklık sisteminize bir haller olduğu için kendinize her zamankinden çok daha iyi bakmanız gerekiyor. Ben bu süreçte günde 1000 mg c vitamini almayı alışkanlık haline getirdim.

7. My Last Cigarrette uygulaması:

App store da bulduğum bu aplikasyon, beni çok eğlendirdi. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren içme krizinizin ne durumda olduğunu, nikotin seviyenizi, kalp dolaşım durumunuzu, kaç sigara içmediğinizi ve sigara içmeyerek ne kadar kar ettiğinizi vs. size gösteren eğlenceli bir uygulama.

Hala arada sırada bakar eğlenirim.

Dediğim gibi çok büyük bir sırrım yok. Ama sigaradan uzaklaşmama yardımcı olan deneyimlerimi paylaştım sizinle.

Önerilerimi ve tariflerimi kaçırmamak için anasayfamdan siteme üye olabilir, beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/

sayfasından takip edebilirsiniz.

Kişisel danışmanlık ya da kurumsal eğitimler hakkında ozlem@ozlemledoyasiyayasamak.com dan bilgi alabilirsiniz.

Sevgiler,

Özlem


726 görüntüleme

Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com