• Özlem Saraç Özcan

Meşgul Annelere Stres Azaltan Öneriler


Dinlenmek için zamanı olmayan kişiye anne denir. Stres azaltan bir çok önerinin bazı kişilerde hiç yaramadığını görüyor ve neden işe yaramadığını da anlayabiliyorum. Özellikle çok genç anneler ya da çalışan annneler için kendine zaman ayırmak ya da stresten kurtulmak daha da zor olabiliyor.

Stres azaltan önerilerim için meşgul bir anne olmanıza gerek yok. Kendinize bakmaya zaman bulamıyorsanız ya da stress seviyenizi hızlıca düşürmeye ihtiyacınız varsa önerilerim içinde size uyacak bir şeyler mutlaka bulacaksınız.

Dinlenin

Biz dinlenmeyi bilmeyen bir toplumuz. Dinlendiğiniz zaman sadece dinlenin.

Online yoga yapın

Çocuğunuz uyurken 15-20 dakikanızı yoga yapmaya ayırabilirsiniz. Yoga yaparken derin nefesler sayesinde stres hormonlarınızı azaltan parasempatik sinir sisteminiz devreye girer. Online yoga yapacağınız bir çok site var.

www.doyogawithme benim favorilerimden ve Türkçe kaynak isteyenler ve Çağla’nın dingin uyanış https://youtu.be/aWCLrKtRXdU videosuna ya da 21 gün istediğin yerden yoga yap online programlarına katılabilir.

Bacaklarınızı kaldırıp duvara koyun

Kan dolaşımını 10 dakikalığına tersine çevirmenin sizi ne kadar rahatlattığına inanamayacaksınız. Sırt üstü yatın ve bacaklarınızı duvara yaslayarak derin nefesler alın. Bu alıştırmayı çocuklarınızla da yapabilirsiniz, bayılacaklar.

Çocuğunuzla yürüyüşe çıkın

Evet yine uzun kaslarınızı çalıştırmak stresinizi azalatacak yöntemlerden biridir. Yalnız bir şartım var: Telefonu evde bırakacaksanız.

Eğer yapabiliyorsanız çocuklarınzla birlikteyken de dinlenin. Onlar tv izlerken, ders çalışırken, oynarken, dinlenin.

Teknoloji ile aranıza sınır koyun

Dinlenecek bir 15-20 dakika bulduğunuzda hemen sosyal medyaya saldırmayın. Sosyal medyada oyalanmak yerine kitap okuyun, güzel bir duş alın ya da gsizi üçlendiricek bir uyku ziyafeti çekin kendinize. Maillerinizi sürekli –iş saatleri dışındayken özellikle- kontrol etmek zorunda değilsiniz. Aynı zamanda sosyal medya hesaplarınız için de geçerli. Siz bakmıyorken çok da bir şeyler olup bitmiyor, kaçırdığınız pek bir şey yok. Günde 2 kere maillerinize bakmanız ya da sosyal medyay göz atmanız yeterlidir. Kendi iş hayatımından da öğrendiğim bir şey var. Mailerde subject kısmında yazan ve panik atan eden ACİL denilen hiçbir iş o kadar Acil değil.

Yatma zamanı ritüelleri edinin

Gece çocuklarınız yattıktan sonra size kalan zamanda kendinizi, ruhunuzu besleyecek rutinler oluşturun. Çocuklar uyuduktan sonra sosyal medyada oyalanmak çok da sizi beslemez. Zaten bütün gün telefon elimizde bir hayatımız var. Ya da çocuklar uyuyunca çalışmaya başlamak için de bu geç saatler doğru zaman değil.

Ben bunun yerine 20 dakikalık gece yatma zamanı ritülleri öneriyorum. Eşinize nazikçe tazelenmek için 20 dakikaya ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. Yatma zamanı ritüelleri sizi yavaşlatacak ve sinir sisteminizi sakinleştirecektir.

Benim favori yatma zamanı ritüllerimden uygulaması hoşunuza gidecek bir ya da bir kaç uygulamayı seçebilirsiniz.

1. Eğer mümkünse mum ışığında küvete attığınız bir avuç Epsom tuzunda 15 dakika yatmak ya da küvetiniz yoksa Epsom tuzlu ayak banyosu yapmak sizi rahatalatack ve uyku kalitenizi arttoracaktır.

2. Bacakları yukarı kaldırıp duvara yaslamak ve 10 dakika boyunca bel bölgesine derin nefesler almak.

3. Telefonu uçak moduna almak.

4. Papatya çayı ya da sizi sakinleştirecek bir çay eşliğinde kitap okumak ya da favori dizinizi izlemek.

Gün boyunca çok enerjiye ihtiyacınız oluyor. Lütfen kendinize bu kadarını çok görmeyin.

Sevgiler

Özlem

#megulanneler #yoga #bütünselsağlık

668 görüntüleme

Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com