• Özlem Saraç Özcan

Akşamüzeri İçin Sağlıklı Atıştırmalık Önerileri


Bugünlerde tek öğün beslenme, iki öğün beslenmenin faydaları üzerine pek çok yazıya denk geliyorsunuzdur. Evet hepsi de bilimsel olarak ispatlanmıştır. Günde iki öğün beslenmenin kanseri önlemekten, hormonları yenilemeye, gençleşmeye vs. bir çok faydaları anlatlırken ara öğünlerin de pabucu dama atılıyor. Biliyorsunuz ülkemizdeki beslenme sistemi hala günde 5 ya da 6 öğün öneriyor. Ancak 5-6 öğün beslenmenin sürdürlebilir olmadığı üzerine de pek çok araştırma ve görüş var. Beslenme ihtiyaçları çok bireysel olmakla ve kişiden kişiye değişmekle birlikte hepimiz aynı türüz. İnsan türüyüz. Ve ne yiyeceğini ne zaman yiyeceğini bilemeyen tek türüz. Günde tek ya da iki öğün beslenmek için öncelikle tüm hayatınızın çok düzgün olması gerekir. Mesela uyku probleminiz varsa (küçük bir bebeğiniz varsa mesela) açlık hormonlarınız yüzde 20 daha çok çalışacağından günde 2 öğün beslenme size yetmeyecektir. Ya da inşatta çalışıyorsanız, sporcuysanız iki öğün yetmeyebilir. Dediğim gibi uykunuz, stresiniz, sporunuz çok çok düzgün olmalı ki iki öğün beslenme size yetebilsin. Yalnız o iki öğün d eçok düzgün ve temiz olmalı. Yoksa sabah krep akşam sufle şekilinde değil. Yoksa yarardan çok zarar görebilirsiniz.Pek çok insan mevcut yaşama ve beslenme düzenlerinde hala ara öğüne ihtiyaç duyuyor. Ara öğün yeme bozuklukları varsa, fiziksel güç gerektiren işlerde çalışılıyor, kilo alma programı ya da hamilelik gibi durumlarda kaçınılmaz olabiliyor. Benimkuralım son derece basit ara öğün yapma ihityacı duyuyorsan yap. Duymuyorsan yapma. Yapmak zorunda değilsin!Belki iki buçuk öğünle de başlayabilirsiniz. Ben uzun süre iki buçuk öğün yaptım. Yani sabah kahvaltısı öğleden sonra 3- 4 gibi protein ağırlıklı bir ara öğün ve 6- 7 gibi akşam yemeği. Bu küçük öğünler hem akşam daha az yemenizi sağlayabilir hem de erken akşam yemekleri sonrasında saat 10 gibi ben acıktım diyip kendinizi yemekle mücadele etmekten kurtarır.İşte size bir kaç favorim olan öğleden sonra atıştırmalık fikirleri :

1 küçük kase ev yapımı yoğurt (içine bir tatlı kaşığı tarçın ve isterseniz bir tatlı kaşığı bal ya da işlenmemiş stevia tozu koyarak)

¼ su bardağı karışık çiğ kuruyemiş + bir kaç havuç dilimi

Kabak, salatalık, kapya biber dilimleri + 2 kaşık tahin

2-3 kereviz sapı + 2 kaşık badem ya da fıstık ezmesiyle

1 haşlanmış yumurta

Lor peyniri +bir domates + bir biber+ zeytinyağı ve baharatlarla

2-3 filiz kraker (tarifi sayfamda var)

Tatlı lor peyniri + vanilya tozu (işlenmemiş)+ bal ya da işlenmemiş stevia tozu (çok güzel cheesecake gibi oluyor)

5-10 zeytin + salatalık

Lütfen atıştırmalıklarınızı mini bir öğün gibi düşünün. Ayakta hızlıca değil oturarak yiyin. Ara öğününüz için bir 10 dakikanızı ayırın ve tadını çıkararak her lokmanın farkında olarak yiyin. Bu küçük davranış bile sağlığınızda büyük fark yaratabilir.

Sizin favori ara öğünleriniz neler?


41 görüntüleme

Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com