Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

April 9, 2018

 

 

Kuru vücut fırçalama aslında vücudunuzda kan dolaşımını hızlandıran,

lenf drenaj sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı (böylece toksinler daha kolay vücuttan atılıyor) ve cildinizi ölü deriden arındıran bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken her gün birkaç dakikanızı ayırıp tüm vücudunuzu bitkisel bir fırça ile (kaktüsten yapılmış olanlar mesela) fırçalamak! Dikkat edilmesi gereken nokta ise fırçayı hep kalbinize doğru hareket ettirmeniz; yani bacaklarımızı yukarı doğru, kollarımızı gövdemize doğru fırçalamamız gerekiyor. Vücuttaki kanı kalbimize itiyoruz diye düşünülebilir!

Birkaç ay düzenli olarak kuru vücut fırçalama yaptığınızda öncelikle

cildinizin çok daha pürüzsüz olduğunu ve parlamaya başladığını göreceksiniz, eğer batık problemi yaşıyorsanız kesinlikle tavsiye ediyoruz. Kuru olarak vücudu fırçalayınca cildi bir nevi keseliyoruz aslında. Ama kuru vücut fırçalamanın en güzel etkisi selülitlerde kesinlikle çok işe yaraması!

Selülitlerden arınmış daha sıkı bir cilt, hücre yenilenmesinde artış, kan dolaşımını arttırması,cildinizin gözeneklerini sıkılaştırması, toksinleri atması,

hücreler arası iletişimin hızlanması, bedenimizde bulunan bezlerin uyarılması ve bu sayede tüm bedensel işlevlerin en maksimum seviyede işlemesi gibi faydaları göz önüne alındığında hayatımızın bir parçası olmasını düşünüyoruz. Bugün pek çok spa ve kanser tedavi merkezinde kullanılan kuru cilt fırçasını nasıl kullanacaksınız?

*Sentetik olmayan ve yapımında doğal malzemelerin kullanıldığı bir kuru cilt fırçası edinin.

*Fırçanızın uzun bir sapı olmasına özen gösterin. Bu sayede bedeninizin her bölgesine kolaylıkla temas edebilirsiniz.

*Kuru cilt fırçanızı duşa girmeden önce, günde en az bir kere kullanın. Bu sayıyı ikiye çıkartmanız ideal olacaktır.

*Kuru cilt fırçalama işlemi sırasında cildinizi ıslatmamaya dikkat edin; ıslak cilde uygulanan etki asla aynı olmayacaktır.

*Göğüs bölgenize kuru cilt fırçası uygularken daha yumuşak olmaya özen gösterin ve asla göğüs uçlarınıza temas ettirmeyin.

*Bedeninizin her bir bölgesini dikkatli bir şekilde kuru cilt fırçası kullanarak fırçalamaya dikkat edin ve bu işlemi tüm bedeninize yaymayı ihmal etmeyin.

*Kuru cilt fırçalama işlemine topuklarınızdan başlayın. Topuklarda bulunan sinir uçları tüm bedeninize etki eder. Topukların ardından ayak bilekleri, bacaklar ve kalçalar, karın bölgesi ve son olarak eller ve kollar ile devam edebilirsiniz.

*Kuru cilt fırçanızı her zaman kalp istikametinde kullanmaya özen gösterin. Karın bölgesine geldiğinizde fırçanızı ters saat yönünde hareket ettirin.

*Ilık bir duşun ardından her zaman soğuk su ile durulanmaya dikkat edin. Bu ısı değişimi kan dolaşımınızı canlandıracak.

*Kuru cilt fırçanızı ayda bir yalnızca su ile yıkayın ve kurumaya bırakın.

*Cildinizi doğal bir nemlendirci ile nemlendirmeyi unutmayın.

Bu her sabah yaptığım uygulamaya başlayınca vazegeçemeyeceksiniz. Fırçanızı at kılından yapılmış olanlardan seçmeyin lütfen. Çünkü at kılı fırçalarının bakteri ürettiğini hatırlayın.

Daha fazla ipucu ve sağlıklı yaşam önerisi için beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/ hesabından takip edebilir ve anasayfamdan siteme üye olarak tüm etkinlik ve yeni yazırlardan haberdar olabilirsiniz.

Sevgiler,

Özlem

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Eklenenler
Arşiv
Please reload

Beni Takip Edin
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Kendine Güven İnşa Etmek

18.11.2019

1/3
Please reload

Blog