Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com

Ben İflah Olmaz Bir İyimserim

May 29, 2018

 

Çok koşturmacalı bir hayatın içindeyiz. Dünyalarımızı ne kadar sadeleştirsek ve sağlıklı hale getirsek de fanusta yaşamıyoruz. Stres hep tepemizde. Kimse kimseyi kandırmasın, stresi yok edemezsiniz. Kimse kimseyi kandırmasın hayat zor. Kim demiş kolay diye? Modern hayat dibine kadar böyle bir şey: hep telaş, hep kendini kollama durumu, hep bir stres. Bize önerilense; pozitif düşünün pozirtif olun. İnsan ne düşüneceğini seçebilir mi?  Bir seçim şansımız olsa hiçbirimiz yanlış aşklar yaşamazdık. 

Hangi duyguyu yaşayacağımızı seçemiyoruz maalesef. Çünkü insan çok karmaşık bir yapı ve genele hitap eden kişisel gelişim kitaplarının önerdiği pozitif düşünce seansları ne yazık ki çoğumuzda işe yaramıyor. 

Öncelikle kabul edelim:

Hayatta kontrol edebileceğiniz ve kontrol edemeyeceğiniz şeyler vardır. Evet stresi yok edemezsiniz belki ama kendinizi stresle baş edecek duruma getirebilirsiniz. Modern hayatı değiştiremezsiniz ama iyimser bir ruh haline sahip olabilirsiniz. İyimserlik de çalıştırılması gereken bir kas gibi. Çok çaba da harcamanıza gerek yok. Size 3 taktik vereceğim.

 

1. Çekirdek düşüncelerinizi farkedin

Size çekirdek düşünceden bahsedeceğim. Sabah uyandığımızda uykuyla uyanıklık arasında olduğumuz yerde aklımıza gelen ilk beş düşünceye çekirdek düşünce deniliyor.

Beynimiz bu anlarda alfa boyutunda oluyor. Hafif hipnoz hali ve bu dalga boyutunda beyin kendine söylenen her şeyi doğru ve gerçek algılıyor.

Sabahları ilk uyandığınızda aklınıza gelen ilk beş düşünce ne? Aklınıza iyi şeyler mi geliyor? Kötü şeyler mi?  Uyandığınıza pişman mı oluyorsunuz? Yoksa yataktan tost makinesinden fırlayan ekmekler gibi mi kalkıyorsunuz? Sizi yataktan kaldıran bir amacınız, işiniz var mı?

Çekirdek düşüncelerinizi değiştirebilirsiniz. Nasıl mı? Farkındalıkla. Uyandığınızda dikkat edin bakalım düşüncelerinize. İzleyin düşüncelerinizi, farkedin. Farkına vardığınızda değiştirebilme olanağınız olur. 

 

Ben sabah gözümü açar açmaz, gözümü açtığıma, nefes aldığıma, organlarımın doğru çalışmasına, muhteşem bir insanla birlikte olduğuma, harika aileme sahip olduğuma, sağlıklı vücüduma şükrederim. Bu kadar basit. 

Bunu her sabah yaparım. Unutmayın güne nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. 

Bu sistemde ne kazancım oluyor? Güne mutlu başlıyorum. Başıma gelen olumsuzluklarla daha sağlıklı baş edebiliyorum.

Tabii siz başka bir düşünce sistemini kendinize çekirdek düşünce olarak seçebilirsiniz.

 

2. Bir sonra olacak güzel şeyi bekleyin

İyimserlik için size vereceğim ikinci taktik çok eğlenceli. Bir sonra olacak güzel şeyi bekleme oyunu.... Bu benim kendi kendimle oynadığım küçük bir oyun. Küçük mutluluk oyunum aslında. Ve çok da işe yaradığını, beni daha iyimser bir noktada tutmada çok başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Diyelim güzel bir şey oldu, bir sonraki güzel şeyin ne olacağını beklerim.

Burada Murphy yasaları işler. Güzel başlayan şeylerin devamında güzel şeyler olmaya devam eder.

Bu güzel şey sevdiğim bir arkadaşımdan gelen telefon olabilir, aldığım çileklerin tadının muhteşem çıkması olabilir, radyoda en sevdiğim şarkının denk gelmesi olabilir, beni heyecanlandıran iş teklifi olabilir.

Bu açıkçası bayıldığım bir kural. Yine kendi düşüncelerimizi farketmemize ve zihnimizle sürekli iletişim içinde olmamızı sağlamanın harika bir yolu. Sürekli meditasyon yapma hali gibi. Üstelik meditasyonun en eğlenceli hali. Bir sonra olacak güzel şeyi beklemek beni hiç bir zaman hayal kırıklığına uğratmadı. Deneyin ve sonuçları bana da bildirin lütfen!

 

3. Gülümseyin

Gülümsemek sizi daha çekici ve sevimli yaptığı için değil sadece.

Gülümseyince yüzümüzdeki kaslar kendiliğinden gevşiyor. Bunun anlamı yani anında gevşiyoruz.

Bırakın kaşlarımızın arasında değil kaz ayaklarımzda kırışıklıklar olsun. Bu kadar gerginken, çenemizi sıkarken, sırtımız beton gibiyken, çözümün bu kadar basit olmasına kaç puan? Sadece gülümseyerek, anında, zahmetsizce gevşemek harika bir şey değil mi? :))

 


Evet, artık iflah olmaz bir iyimser olmaya hazırsınız! 

 

 

 

 

Önerilerimi ve tariflerimi kaçırmamak için anasayfamdan siteme üye olabilir, beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/

sayfasından takip edebilirsiniz.

Kişisel danışmanlık ya da kurumsal eğitimler hakkında ozlem@ozlemledoyasiyayasamak.com dan bilgi alabilirsiniz.

 

Sevgiler,

Özlem

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Eklenenler
Arşiv
Please reload

Beni Takip Edin
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Kendine Güven İnşa Etmek

18.11.2019

1/3
Please reload

Blog