Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com

Sigarayı Nasıl Bıraktım 1

June 2, 2018

 

Ben sigaraya başladığım minnak bir kız olduğum zamanlarda hep genç, tatlı ve güzel kalacağımı zannederdim. Sigara başkalarının ciğerlerinin canına okurken bana hiç zarar vermez, başkaları sigarayı bırakmak için nice taklalar atarken ben canımın istediği zaman şak! diye sigarayı bırakırım sanırdım. Ne mesut günlerdi:)

Aradan yıllar yıllar geçince başkalarının başına gelen her şeyin benim de başıma gelebileceğini öğrendim. Sigaranın sadece Parlement Sinema Klübü’nde ve fotoğraflarda seksi olduğunu, hiç de beni tatlı ve çekici göstermediğini ve ciğerlerimin de bana torpil yapmadığını anladığımda sigarayı bırakmaya karar verdim. Tabii ki öyle şak! diye bırakamadım. Ama ne yaptım ettim bıraktım. Hayatımda verdiğim en güzel karar nedir diye sorsanız yüzümde kocaman bir gülümsemeyle, hiç tereddüt etmeden “sigarayı bırakmak” diyebilirim.

Sigarayı bırakanların bir kısmının tekrar sigaraya başladığını biliyorsunuz ya da bırakıp bırakıp başlama deneyimini bizzat kendiniz tecrübe etmişsinizdir. Aslında ben de bu kategoriye girenlerdendim. Hatta “sigarayı nasıl bıraktım” konulu bir yazı serisi yerine “sigarayı nasıl bırakamazsınız” konulu kalınca bir kitabı kolaylıkla yazabilirdim. Her pazartesi, her yılbaşı, her 1,5 paket sigara içtiğim sosyalleştiğim gecelerin sabahı, her kırmızı yanaklı mutlu insan gördüğüm günlerin akşamı sigarayı bıraktım. Kimi kez bir günlüğüne, 3 gün, 15 gün, 1 aylığına… Her seferinde kısa bir zaman sonra tekrar başladım.

Performansımda ciddi sıkıntılar yaşamaya, tek nefeste 2 kat çıkamamaya, kalbimde, sırtımda ağrı hissetmeye başladığımda ise durum ciddileşti. Korkum sigara içme zevkime ağır bastı ve kesin kararımı verdim.

Peki bu kesin bırakma kararı işe yaradı mı?

Evet. Ama kısa bir süre için.

Sigara öyle kabus bir alışkanlık ki bu kesin kararım, korkularım, gece bölünen uykularım bile sigaraya tekrar başlamama engel olmadı.

Eğer sigarayı bırakmak istiyor ve bu yazıyı okuyorsanız öncelikle sizi çok iyi anladığımı bilin. Geçtiğiniz bütün yolları, aklınızdan geçen bütün düşünceleri ve belki denediğiniz bir çok yöntemi test etmiş olabilirim.

Ben yaklaşık 15 yıl ağır bir içici olarak sigara kullandım. Belki 100 kez sigarayı bırakmayı denedim. Bir keresinde 2 yıl sigarayı bıraktığım oldu. Bir keresinde sigarayı bıraktıktan sonra 2 ay içinde 10 kilo aldım. Sigarayı bırakmanın getirdiği kilolar, depresyon, sinir bozukluğu her seferinde tekrar sigaraya başlama nedenlerimin başında geliyordu. Sigarayı bırakmanın faydasından çok zararını görüyorum diye düşündüğüm zamanlar oldu. Aslında siz sigarayı bırakmaya çalışmanın yaşattığı sıkıntıları çok iyi biliyorsunuz. Bir daha söz etmeme gerek yok. Ben yalnızca aynı yollardan geçtiğimizin altını çizmek istedim.Şimdiye kadar sigarayı bırakmak için hangi yolları denedim?

Denediğim yolların artıları eksileri nelerdi?

Peki bu sefer ne oldu da ne yaptım da sigara hayatımdan çıktı?

Yoksunluk belirtileri ile nasıl başa çıktım?

Kilo almamayı nasıl başardım?

Nasıl kendi yöntemimi belirledim?

Siz nasıl kendi yönetminizi belirleyebilirsiniz?

Sigarayı bırakma konusunda çok uzun konuşabilir ve yazabilirim. Bunu büyük bir keyifle de yapacağım. Deneyimlerimle ilgili benim aklıma gelmeyen sorularınız varsa da zevkle cevap veririm.

Önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ben sadece kendi deneyimim hakkında bilgi sahibiyim. Yazdıklarım uzman görüşü yerine geçmez. Yazılarımı lütfen bu bilinçle okuyun. Bir sonraki yazımda sigarayı bırakmak için denediğim yollardan bahsedeceğim.

Önerilerimi ve tariflerimi kaçırmamak için anasayfamdan siteme üye olabilir, beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/

sayfasından takip edebilirsiniz.

sevgiler,

Özlem

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Eklenenler
Arşiv
Please reload

Beni Takip Edin
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Kendine Güven İnşa Etmek

18.11.2019

1/3
Please reload

Blog