Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com

Sigarayı Nasıl Bıraktım 2

June 2, 2018

 

 

Sigarayı bırakmayı isteyebilir ama aynı zamanda iflah olmaz bir kahvekolik de olabilirsiniz Sigarasız kahveyi neyleyim? diye düşünebilirsiniz. Haklısınız da, demeyi isterdim.

Damak tadınız değiştiği için eskisinden daha az kahveyle daha çok mutluluk garanti diyebilirim ama:)

Bir önceki yazımda size sigarayı bırakma maceramla ilgili kısa bir giriş yapmıştım.

Bugün biraz sigarayı bırakma yolunda denediğim yöntemleri ve bendeki etkilerini anlatmaya çalışacağım. Bakalım ne yöntemler denemişim?

 

1. İrade:

Ben uzun zaman kendi irademle sigarayı bırakabileceğimi düşündüm. Kısa süreler için başardım da. İradeyle sigarayı bırakmak demek bir nevi kendi istek ve arzularınızla savaşmak demek.

Sigarayı bırakma yolculuğumda öğrendiğim bir şey varsa o da savaşarak hiçbir şeyin kazanılamayacağı. Ama siz tabii ki savaşarak kazananlardan olabilirsiniz.

 

2. Nikotin bantları:

Size ihtiyacınız olan nikotini sağlayarak sigara içmenizi önleyen nikotin bantları onları kullandığınız sürece işe yarıyor. Ama bıraktığınız anda sigara içme ihtiyacı tekrar oluşuyor. Bu bantlar bende hiçbir işe yaramadı. Ayrıca vücuduma sürekli nikotin ve bir sürü ne idüğü belirsiz maddedin zerk edilmesi fikri de hiç hoşuma gitmiyor.

 

3. Nikotin sakızları:

Nikotin sakızları benim kabusum oldu diyebilirim. O iğrenç tadına bile alıştığım nikotin sakızları beni sigaradan uzak tuttu, evet, ama bu sefer bu sakızlar olmadan yaşayamamaya başladım. Uzun süre sigara paketi gibi nikotin sakızı paketi taşıdım.

İçeriğinde nikotinden başka bir çok madde bulunan nikotin sakızlarına dikkat edin derim. Ben de feci yan etkileri oldu. (baş dönmesi, çarpıntı) Daha sonra içinde bulunan sorbitol maddesine karşı bir çok tepki geliştirdiğimi öğrendim.

 

4. Alan Carr sigara bırakma kitapları:

Alan Carr'ın kitaplarını okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bu kitaplar; hiç sigarayı kötülemeden, şöyle ciğerlerinize zarar verir böyle yıpratır, kanser yapar, sigara pis, çiş, kaka, öcü demeden sigarayı bırakmanız için harika birer beyin yıkayıcısı. Kitabı daha okurken sigarayı bırakmak için çok hevesleniyor ve motive oluyorsunuz. Sevgili Carr, bana sigarayı bırakmam konusunda yardımcı olduysa da başlamamam konusunda yardımcı olmadı.

Burada bir parantez açacağım: Sigarayı bırakmak gerçekten çok kolay. Bence asıl zor olan tekrar başlamamak:)

 

5. Biorezonans Tekniği:

Bunu da denedim. Gördüğünüz gibi sigarayı bırakmaya çok kararlıymışım ve neredeyse her tekniği denediğimi fark ettim şu an:) Dünya para verdiğim bu tekniği internetten detaylı araştırabilirsiniz.

Biorezonans maddelerin çevresine yaydığı frekansları kullanılarak vücudun o maddeye karşı enerjetik bir yolla uyarılması işlemi.

Anlatıldığına göre; terapi sonrasında vücut hızla temizleniyor,  bir iki gün içinde bünye sigarayı bir zehir olarak algılamaya başlıyor ve sigara dumanına karşı doğal bir şekilde tepki veriyor.

Benim vücudum da aynen böyle tepki verdi. Sigarayı bıraktım ancak tekrar başladım. O gün çok sinirli olduğumu hatırlıyorum:) Ya da sigara içmek için kendimi çok sinirli bir hale getiridiğimi:) Fark etmez ikisi de aynı şey:)))

Bu tekniği 2009 yılında denemiştim. O zamandan beri bu makineler epey bir gelişmiş. Bu nedenle iyice bir araştırın derim.

 

6. Sigara değiştirme tekniği:

Kendi alıştığınız marka dışında size tadı kötü gelen bir sigara içerek sigaradan vazgeçme girişimi başlangıçta daha az sigara içmenize yarıyor. Sonrasında diğer geçiş yaptığınız markaya alışıyorsunuz. Son gaz sigara içmeye devam ediyorsunuz.

 

7. İlaçlar

Champix gibi bir ilacı sadece tek bir doz kullanabildim. Dünyam karardı. Feci bir çarpıntı ve mide bulantısı. Değil sigara içmek su içecek halim kalmamıştı. Dolayısıyla devam edemedim. Çevremde kullandığını gördüğüm bazı arkadaşlarım Hd kalitesinde rüyalar görme dışında pek bir yan etkisi görmediklerini söylediler.

İlaçla sigarayı bırakan herkesin tekrar sigaraya başladığını gözlemledim. Elbette başarı öyküleri vardır.

Ben temelde kimyasal yollara uzak durmanızı tavsiye ederim. Bunlar yeni jenerasyon ilaçlar ve ne tür etkileri olduğu ancak yıllar yıllar sonra ortaya çıkıyor.

Bir sonraki yazımda kendi bırakma yöntemimden bahsedeceğim artık:)

Not: Bu arada sizin de denediğiniz yollar varsa bilmek isterim.

 

Önerilerimi ve tariflerimi kaçırmamak için anasayfamdan siteme üye olabilir, beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/

sayfasından takip edebilirsiniz.

Kişisel danışmanlık ya da kurumsal eğitimler hakkında ozlem@ozlemledoyasiyayasamak.com dan bilgi alabilirsiniz.

 

Sevgiler,

Özlem

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Eklenenler
Arşiv
Please reload

Beni Takip Edin
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

4-7-8 Nefesi ile Stres Yönetimi

13.11.2019

1/3
Please reload

Blog