Bütünsel Beslenme Danışmanı

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017 by Özlem Saraç. Proudly created with Wix.com

Sigarayı Nasıl Bıraktım 3

 

Sıklıkla söylediğim gibi yöntemim sadece ve sadece bana özel, belki sizin de işinize yarayabilir. Daha da önemlisi kendi yönteminizi keşfetmeye heveslenebilirsiniz.

Bir arkadaşım sigaranın kendisi için öldüğünü hayal etmiş. Bir başka arkadaşım sigara içme isteğini büyük bir canavar olarak imgelemiş. Canavarı öldürmenin tek yolu kendi içindeki sigara içme isteğini öldürmekmiş. Koca canavar giderek küçülmüş küçülmüş ve bir gün görünmez olmuş. :) Hayal gücü her zaman işe yarıyor. Kimbilir, belki siz için de işe yarayabilir.

Sigarayı bırakma hakkında internette araştırma yapmaya başladığınızda kendinizi lebi derya bilgi ve yöntem okyanusunun ortasında bulursunuz. Her kaynak size sigarayı bırakacağınız zaman kazanımlarınızdan söz eder. Nefesiniz açılacak, uykunuz süperleşecek, cildiniz parlayacak... Ama hiçbir uzman sigarayı bırakacağınız zaman yaşayacağınız kötü deneyimlerden bahsetmez. Hastalıkların hortlaması, bağışıklık sisteminin çökmesi gibi...

Ben sigarayı kesince iştahım anormal açılıyor ve kontrolsüz yemeğe başlıyordum. Kısa sürede aldığım kilolar gözümü korkutuyordu. Ayrıca yıllardır sigaraya alışmış bünyem, sigara birden kesilince anormal tepkiler veriyordu. Sindirim ve boşaltım sistemim adeta duruyordu. Mutlaka ağır bir grip geçirip yataklara düşüyordum.

Nikotinin sinir uçlarını etkilediği için bir çok hastalığı ört bas ettiğini öğrenmiştim. Kronik gastritimle sigarayı bıraktığımın 3. haftasında tanıştım. Ağzımda çıkan yaralar ya da saç dökülmesinin de sigarayı bırakmamla ilişkili olabileceğini öğrendim.

Bu konuda uzman olmadığım için sadece kendi yaşadığım yoksunluk belirtilerinden söz edebilirim. Kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririm.

Bütün uzmanlar sigaranın kesin bir kararla birden bırakılması gerektiğini söylerler. Bu yöntemi pek çok kez denememe rağmen ben de bir işe yaramadığından bahsetmiştim.

Peki ben ne yaptım?

Ben "asla böyle bırakamazsın" denilen bir yöntemle bıraktım.

Azaltarak sigarayı bıraktım.

Böylece vücüdumu nikotinsizliğe azar azar alıştıracak ve semptomları gelmeden yok edecektim. Uyuşturucu bağımlılarının böyle tedavi edildiğini duymuşsunuzdur. Her gün daha az doz ve bir gün sıfır doz uyuşturucu. - Ki bence de sigara bir uyuşturucu bağımlılığıdır.-

"Ah bu muydu? Demek azaltarak bıraktın! Aman ne orijinal!" dediğinizi duyar gibiyim. Siz yine de yazıyı sonuna kadar okuyun.

Azaltarak sigara bırakma işini ciddiye aldım, bunu sistematik ve disiplinli bir şekilde yaptım.

Günde yaklaşık 30 sigara içiyordum.

Önce bu sayıyı 25'e düşürdüm. Vücudum nikotinden ve zehirli maddelerden temizlensin diye terletici sporlar yapmaya başladım. Beslenme düzenimi gözden geçirdim. Sebze ve lif ağırlıklı beslenmeye başladım. Zaten sağlıklı beslenmeye yatkın olduğumdan zorluk çekmedim. Ek olarak sebze sularına ağırlık verdim.

7'den sonra katı gıda almayı bıraktım.

1 paket düşmeyi başardım. 1 paket sigara içmede sıkıntı yoktu. Pakete baktığımda içinde her zaman sigara oluyordu. Bir zaman sonra pakette sigara kalması için küçük bir çaba gösterdim. Gün sonunda paketimde bir kaç sigara kalmışsa mutlu oluyordum.

Böylece 15 taneye düşürmeyi başarmıştım.

Günde 15 adet sigara içtiğim günlerde özellikle dışarı çıktığım geceler sınırı aşabiliyordum. Ama moralimi bozmuyordum. Bazen nikotin sakızıyla (yan etkilerine dayanabildiğim kadar) sigarasız ya da bir kaç sigara içtiğim günler geçiriyordum.

Sınırı aşsam bile bir sonraki gün eski rutinime geri dönüyor, bir paket sigara aldığımda içinden beş tanesini çıkarıp gerisini çantama koyuyordum.

Ve böylece 3-4 ayda 30 sigaradan yarım pakete inmeyi başardım. Şansıma kış gelmişti ve o zamanlar çalıştığım ofiste sigara içmek için buz gibi kapı önüne çıkmak gerekiyordu. Bu durum işkence olunca ofiste bir kaç taneden fazla sigara içmemeye başladım. Akşam evde de bir kaç sigara içiyordum. Böylece günlük sigara tüketimim 6 taneye kadar indi.

Çok sıkışırsam bir nikotin sakızının (en düşük doz) yarısının yarısını ağzıma atıyordum.

Bu arada kahve tüketmeyi bıraktım. Yeşil çay ve bitkisel çay içmeye başladım. Kahve kafamda sigarayla ilişkilendiği için biri gidince öteki de otomatik olara gitti hayatımdan.

Bir zaman sonra günlük sigara tüketimimi 3 taneye indirmeyi başardım.

Bir tane sabah, bir tane öğlen yemekten sonra, bir tane de akşam yemekten sonra.

Bazı günler sayı kaçıyordu. Ama önemli değil. Ertesi gün yine 3 tane içmeye devam ediyordum.

Beslenmeme dikkat ettiğim, spor yaptığım için ideal kilomdaydım. Enerji düzeyim yüksekti.

Ve günde 1 tane sigara içmeye başladım.

Gün içinde benim için özel bir anın gelmesini bekliyordum ve o özel bir anda tek bir sigaramı yakıyordum. Güzel bir yemekten sonra, çok sevdiğim bir arkadaşımla buluştuğumda vs... İtiraf etmek gerekirse günde bir tane sigara içmek çok keyifliydi:)

Günde 1 tane içmeye başladıktan çok kısa bir sonra bir gece 40 derece ateşim çıktı. Ne olduğunu anlamadım. Ancak 24 saat içinde aşırı terleyip, hiçbir şey yiyip içmeyip hastalığı bir şekilde atlatmayı başardım. Doktora bile gitmeme gerek kalmadı. Sanırım bu bir iyileşme kriziydi. Daha önce de sigarayı bıraktığımda ağır gripler geçirmiştim. Bu ateşlenmenin de böyle bir grip olacağını düşündüm. Ancak bu sefer tahminimden çok daha kısa sürdü.

İlk defa 24 saat sigara içmemiştim.  24 saat içmeyen 24 saat daha içmeyebilir dedim. Böylece son sigaramı içtiğimden habersiz sigarayı bırakmış oldum.

Sonrasında ne yaptığım, yoksunluk belirtileriyle nasıl başa çıktığım başka bir yazının konusu:)

Umarım faydalı olmuştur. Sizin de deneyimlerinizi, hikayenizi bilmek isterim:)

 

Önerilerimi ve tariflerimi kaçırmamak için anasayfamdan siteme üye olabilir, beni https://www.instagram.com/ozlemledoyasiyayasamak/sayfasından takip edebilirsiniz. Kişisel danışmanlık ya da kurumsal eğitimler hakkında ozlem@ozlemledoyasiyayasamak.com dan bilgi alabilirsiniz. Sevgiler,Özlem

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Eklenenler
Arşiv
Please reload

Beni Takip Edin
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

Kendine Güven İnşa Etmek

18.11.2019

1/3
Please reload

Blog